Budowa wymarzonego domu stanowi nie lada wyzwanie. W końcu nowa przestrzeń mieszkalna ma być komfortowa i odpowiadająca wszystkim jego mieszkańcom. Wybór właściwego projektu domu nie jest więc łatwy. Można opracować indywidualny projekt, który jest dosyć kosztowny lub skorzystać z bogatej bazy gotowych projektów domów i dostosować go do własnych potrzeb, co jest najbardziej popularnym rozwiązaniem.

Gotowy projekt z pracowni architektonicznej - dlaczego warto

Na rynku dostępnych jest cała masa gotowych projektów domów, więc każdy znajdzie taki, który sprosta jego wymaganiom. Warto jednak szukać gotowego projektu domu w bazie pracowni architektonicznej, gdzie można znaleźć domu różnej powierzchni, piętrowe lub parterowe czy nowoczesne domy energooszczędne.

Są to uniwersalne projekty domów, które wymagają adaptacji - muszą zostać dostosowane do konkretnych warunków panujących na danej działce. Adaptacji projektu dokonuje architekt posiadający odpowiednie kwalifikacje. Korzystając z usług pracowni architektonicznej w jednym miejscu nie tylko kupuje się projekt domu, ale również dostosowuje się go do indywidualnych potrzeb i wymagań konkretnej działki - otrzymując niezbędną do rozpoczęcia budowy adaptację projektu.

Rodzaje zmian w gotowym projekcie

Adaptacja projektu obejmuje następujące rodzaje zmian:

- obowiązkowe - dostosowanie rozwiązań zastosowanych przez autorów projektu do warunków panujących na terenie, na którym dom ma powstać (ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu, strefa klimatyczna, wielkość działki itp.);
- nieobowiązkowe - wprowadzenie zmian zgodnych z indywidualnymi życzeniami inwestora (np. poszerzenie budynku, zmiana ilości i sposobu usytuowania okien czy drzwi, zmiana pokrycia dachowego, użycie innych materiałów wykończeniowych, dobudowa podpiwniczenia czy likwidacja garażu itp.).