Oferta rynkowa gotowych projektów domów jest na tyle duża, że większość osób w ten sposób szuka domu swoich marzeń. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i nie przeciągające w czasie realizacji całej inwestycji. Niemniej jednak kupując gotowy projekt warto pamiętać o kilku kwestiach.

Adaptacja gotowego projektu - obowiązkowa i niezbędna

Zaletą gotowych projektów jest ich uniwersalność. Są opracowane w oparciu o standardowe warunki klimatyczno-glebowe, dlatego też muszą być za każdym razem dostosowywane do warunków panujących na konkretnych działkach. Jest to tak zwana adaptacja projektu, która obejmuje obowiązkowe zmiany dotyczące między innymi:
- powierzchni działki;
- planu zagospodarowania przestrzennego działki;
- warunków glebowych panujących na danym terenie oraz jego ukształtowania;
- strefy klimatycznej.
Adaptacja projektu jest również niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę wymarzonego domu.

Nieobowiązkowe zmiany gotowego projektu

Większość autorów gotowych projektów dopuszcza wprowadzenia zmian dotyczących powierzchni czy funkcjonalności domu, jak również materiałów użytych do jego budowy lub wykończenia, co pozwala gotowy projekt dostosować w pewnym zakresie do potrzeb inwestora. Można więc nie tylko zmienić powierzchnię domu, ale również rozmieszczenie i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Ponadto istnieje możliwość dokonania zmian na przykład w zakresie podpiwniczenia, posiadania garażu czy sposobu ogrzewania.

Projekt z jego adaptacją w pracowni architektonicznej

Pracownie architektoniczne oferują bogatą bazę gotowych projektów domów różnego typu (choćby np. nowoczesnych domów energooszczędnych) wraz z ich adaptacją. Nie trzeba więc po zakupie projektu szukać specjalisty, który wykona adaptację projektu. W tym przypadku wszystko załatwia się w jednym miejscu, co jest niezwykle wygodne.