Współczesne budownictwo oparte jest na oszczędzaniu energii. Głównym celem tego jest zwiększenie zysków energetycznych i ograniczenie utrat ciepła.

Domy pasywne są to nowoczesne domy o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną, dlatego są tworzone według bardzo ścisłych zasad. Takie obiekty mają kształt prostej i zwartej bryły. Zamierzeniem stworzenia domu pasywnego jest jak największe zmniejszenie zapotrzebowania na energię przez użycie pasywnych źródeł ciepła. W takim domu pasywne jest ogrzewanie. Dom ogrzewany jest sam, zatem potrzebuje tylko minimalnego ocieplenia w dniach, gdy temperatura spada do -20 st C.

Sposób budowania obiektów szkieletowych jest stworzony do wznoszenia zarówno energooszczędnych domów, jak i pasywnych. Wszelkie materiały konstrukcyjne są naturalnymi izolatorami. Poprzez odpowiednie docieplenie oraz pozbycie się mostków termicznych można otrzymać energooszczędny dom.

Koszty budynku pasywnego są nawet kilkanaście razy mniejsze niż utrzymanie domu tradycyjnego. Dom energooszczędny nie musi spełniać tak surowych wymogów dotyczących bryły czy jego położenia. Domy pasywne przynoszą korzyści nawet do 50% niż w przypadku domów energooszczędnych.

Jednakową zasadą budowania domów pasywnych czy energooszczędnych jest staranne i bardzo skrupulatne wykonanie zgodne z projektami i technologią.
Domy pasywne cechują się bardzo niskim zużyciem energii, niebywale niskim zużyciem źródeł energii: gazu, prądu, drewna, oleju opałowego, brakiem potrzeby korzystania z grzejników, czy ogrzewania podłogowego, bardzo dobrą wentylacją mechaniczną, wyposażoną w nowoczesny rekuperator, położeniem na słonecznej działce, a także umieszczeniem okien od południowej strony.

Energia cieplna pozyskiwana jest poprzez ciepło, które wytwarza sam człowiek, ciepło uzyskiwane podczas gotowania, promienie słoneczne, które wpadają przez okna, ciepło, które jest emitowane przez urządzenia elektryczne: komputer, telewizor, sprzęt AGD i inne.