Posiadanie właściwego projektu domu jednorodzinnego to podstawa do tego by móc rozpocząć w ogóle przygotowania do właściwego etapu budowy. Projekt domu, niezależnie od tego czy będzie to projekt domu nowoczesnego czy domu drewnianego to wyjątkowo ważny element na drodze do własnej nieruchomości.
Posiadanie własnego domu czy mieszkania to marzenie bardzo wielu nie tylko młodych ludzi. Nie ma się co oszukiwać, że zakup własnej nieruchomości to coś na co stać każdego, kto tego zapragnie. Ceny mieszkań czy domów, w zależności od ich położenia kształtują się różnie, jednak zawsze będzie to poziom, na który wejść można co do zasady posiadając co najmniej dużo powyżej stu tysięcy złotych. Sytuacja taka nie występuje tylko i wyłącznie w Polsce. Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z gospodarką rynkową istotą rolę w jej rozwoju mają banki, które dysponując środkami pieniężnymi w odpowiedni sposób stymulują proces inwestycji oraz konsumpcji. W ramach tego procesu dla chętnych na zakup nieruchomości, których nie stać na wyłożenie całości środków od razu istnieje instytucja kredytu hipotecznego. Ten zawierany pod zastaw nieruchomości kredyt pozwala na zakup upragnionej nieruchomości, za którą kredytobiorca płaci w ustalonych wcześniej ratach bankowi. Warto jednak pamiętać, że przy udzielaniu kredytu hipotecznego, bank będzie sprawdzał zdolność kredytową.
Zdolność kredytowa to hasło, które dla szerokiej grupy ludzi oznacza w pewnym momencie życia swoistą cezurę. Jest to bowiem współczynnik określany przez banki, mający decydujące znaczenie podczas podejmowania decyzji o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu wniosku o przyznanie kredytu czy pożyczki. O jeszcze, kiedy kupujemy na raty telewizor czy pralkę, nie to czynnik, które określa dalszą część naszego życia to w sytuacji kiedy staramy się pozyskanie kredytu mieszkaniowego zwanego też hipotecznym pojawia się spora różnica w odbiorze oraz wartości tejże zdolności. Projekty domów nie powinny być tym elementem na którym się oszczędza.