Wielu ludzi powraca do budowy domów w konstrukcji drewnianej, które pięknie komponują się z otoczeniem i zapewniają użytkownikom zdrowy mikroklimat. Drewno jest materiałem, który posiada zdolność samoregulacji wilgotności i jednocześnie dającym ciepło w zimie i chłód w gorące dni. Domy drewniane oczywiście mają swoich zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników.

Faktem jest to, że takie domy o wiele łatwiej tracą ciepło i się nagrzewają, a drewniane belki stropowe w pewnym stopniu ograniczają wymiary pomieszczeń. Domy drewniane wymagają wyjątkowo dużej dokładności i kultury technicznej, wymagają również bardzo dobrej znajomości wymagań techniczno-montażowych. Jednakże zalet domów drewnianych jest zdecydowanie więcej niż wad.

Koszty budowy domu z drewna są nieporównywalnie mniejsze niż domów w tradycyjnych technologiach. Poza tym proces budowlany jest szybki i czysty, bez przerw technologicznych. Cała budowa w zależności od projektu domu trwa do 10 tygodni. Na dodatek domy takie można stawiać o każdej porze roku, a czas ich budowy jest także o wiele krótszy, niż w pozostałych przypadkach.

Różnica między mikroklimatem i jakością powietrza w drewnianym domu jest ogromna w porównaniu do domów murowanych. Komfort przebywania w pomieszczeniach drewnianych jest niewyobrażalnie większy.

Wylanie fundamentów pod drewnianą konstrukcję oraz koszty samego wyposażenia wnętrz również jest tanie. Drewno samo w sobie jest tak pięknym surowcem, że w zupełności można zrezygnować z tynków, tapet itp. Warto pamiętać, że domy z drewna można o wiele łatwiej rozbudować, niż te tradycyjne.

Domy z drewna uważa się także za ekologiczne. Budowa domu to zawsze poważna inwestycja i czynnik bardzo obciążający nasz budżet. Choćby z tego powodu, że domy drewniane są zdecydowanie tańsze, niż tradycyjne, warto poważnie się zastanowić nad taką możliwością. A ponieważ istnieje bardzo wiele domów pokazowych, gdzie istnieje możliwość zobaczenia na żywo, jak się takie domy prezentują, dobrze będzie skorzystać z tej możliwości, w celu podjęcia dobrej decyzji.